تبلیغات
بهار 86 - مهندسی مکاترونیک ماهان سورف FellowEquality.com

مهندسی مکاترونیک

جمعه 15 مرداد 1389 01:07 ب.ظ

نویسنده : اصغر محمدیان

با عنایت به سوال بسیاری از عزیزان مطالب زیر بر گرفته از دانشنامه ویکی پدیا ذکر شده است:

 

مکاترونیک (یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک) تلفیق سه رشتهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی - الکترونیکی - کنترلی و نرم‌افزار داشته باشد.

 

واژه‏ی مکاترونیک توجه شمارا به علم مکانیک و الکترونیک جلب

 می‏کند. و گرایشهایی در زمینه کامپیوتر - الکترونیک و مکانیک در دانشگاههای ایران دایر نموده اند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان‏رشته‏های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته‏ را در سیستم‏های ترکیبی به خدمت بگیرد.

 

مهندسی مکاترونیک

- علم مهندسی مکاترونیک یک مجموعه‏ی بین‏رشته‏ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‏های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مولکولی ( از نانوشیمی و بیولوژی) پدیدآمده‏است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‏های ساده‏تر، ارزان‏تر، راحت‏تر و انعطاف‏پذیرتر دست یابیم.

تاریخچه

- آقای تسورو موری یک مهندس ژاپنی شرکت یاسکاوا، در سال 1969 میلادی واژه‏ی مکاترونیک را ابداع کرد و به‏کار برد. واژه‏ی مکاترونیک جایگزین واژه‏ی سیستم‏های الکترومکانیکی شد و تا حدی کمتر هم به‏جای مهندسی کنترل و اتوماسیون به‏کار گرفته‏می‏شود.

توصیف

- علم مهندسى سایبرنتیک، با مسأله‏ی مهندسی کنترل سیستم‏های مکانیکی سر و کار دارد. مکاترونیک برای کنترل یا تنظیم چنین سیستم‏هایی به‏کار گرفته می‎شود(نظریه کنترل، یا به فارسی نظریه کنترل را ببینید). با پیوست ماژول‏های مکاترونیک، اهداف تولید دست‏یافتنی می‏شود. همچنین قابلیت در دسترس‏بودن و انعطاف‎پذیری در مجموعه‏ی تولید به‏دست می‏آید. تجهیزات تولید مدرن شامل ماژول‏های مکاترونیکی می‏شود که بر مبنای یک ساختار کنترلی هدفمند، در کنار یکدیگر قرار گرفته‏اند. شناخته‏شده‏ترین ساختارها عبارتند از: ارتباط زنجیره‏ای و ترکیبی. روشهایی برای دست‏یابی به یک اثر فنى به وسیله الگوریتم‌هاى كنترل بیان می‏شوند، كه ممكن است از روشهاى ساخت‏یافته در طرح استفاده شود یا خیر. در رشته‏ی مکاترونیک، سیستم‌های هایبرید مهم شامل: سیستم‏های تولید، راه‏اندازهای هَمـکُـنِشی، روبات‏های اكتشاف فضایی، زیرسیستم‌هاى خودکار از قبیل سیستم‌هاى ترمزگیرى ضدقفل، همچنین تجهیزاتی پر کاربرد در زندگی روزانه‏ی ما، از قبیل دوربین‌هاى عكاسى با قابلیت تنظیم خودکار تصویر، ویدئو، دیسک‏های سخت، پخش‏کننده‏های لوح فشرده، ماشین‏های لباسشویی و ... می‏شود. یك فرد با درجه مهندسى مكاترونیك، معمولا درس‏هایی در موضوعات ریاضیات مهندسى، مكانیك، طراحی اجزای ماشین، طراحی مكانیكى، ترمودینایك، مدارات و سیستم‏ها، الكترونیك و مخابرات، نظریه کنترل، برنامه‏نویسی، پردازش سیگنال‏های دیجیتالی، مهندسی قدرت، رباتیک را می‏گذراند و معمولا یک پایان‏نامه در سال آخر خواهد داشت.

 كاربرد

=اتوماسیون و رباتیك. = سرو مكانیك. = حس‏گرها و سیستم‌هاى كنترل. = مهندسى اتومبیل، در طرح زیرسیستم‌ها از قبیل سیستم‌هاى ترمزگیرى ضدقفل. = مهندسى كامپیوتر، در طرح مكانیزم‌هایی مانند راهیاندازهاى كامپیوترى.

 سابقه مکاترونیک در ایران

در سنوات اخیر به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی - تخصصی و ایجاد شبکه ارتباطی میان صاحب نظران، محققان و کارشناسان و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با علم مکاترونیک، انجمن مکاترونیک در ایران تشکیل گردیده‌است . انجمن مکاترونیک ایران متولی آکادمیک این رشته در ایران است. این انجمن نخستین مجلهٔ علمی پژوهشی مکاترونیک ایران را نیز در دستور کار دارد. امروزه زمینه تخصصی مکاترونیک در همه جای جهان شناخته شده‏است . تعداد مجلات علمی و کنفرانس‌های مختص رشته مکاترونیک نیز به صورتی فراگیر در حال گسترش است . در حــوزه صنعت نـیز شرکـت‌های بین المـللی با بهره گیری از این تخصص اقدام به تولید و عرضه محصولاتی کرده‌اند که طیف آن از دوربین‌های پیشرفته ، ربات‌های انسان گون،دستگاه‌های پزشکی و خودروهای هوشمند گرفته تا محصولات بدیع نظامی و هوا فضایی است. رشته مکاترونیک در ایران و بسیاری از کشورهای جهان با نام رباتیک در هم آمیخته‌است در واقع رباتها یکی از جلوه‌های کلاسیک محصولاتی هستند که بر پایه علم مکاترونیک طراحی و ساخته می‌شوند. با این توصیف، علم مکاترونیک در ایران نیز سابقه‌ای ۱۵ تا ۲۰ساله داشته . و با توجه به کاربرد روزافزون محصولات پیچیده و مرکب در صنایع کشور، ضرورت ایجاد ساختارهای جدید برای توسعه دانش مکاترونیک و تربیت نیروهای متخصص روز آمد اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌است. با توجه به ماهیت میان رشته‌ای دانش مکاترونیک و حجم وسیعی از تولیدات عملی کشور که عملا ارتباط مستقیمی با تخصص مکاترونیک دارند، تأسیس دوره‌های آموزشی مکاترونیک در هنرستان‏های فنی، آموزشکده‏ها و دانشگاه‏ها، به عنوان محملی برای تشویق و تسهیل تعاملات عملی و فناوری ضروری به نظر می‌رسید. با توجه به تولید دستگاه‌های هوشمند، نیاز به این رشته نمود بسیاری پیدا کرد. امروزه از لوازم خانگی، خودروها تا صنایعی مثل پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و سیمان نیز از کاربردهای این علم استفاده می‌کنند. این رشته به سه گرایش رباتیک، اتوماسیون خطوط تولید و رابط انسان ماشین تقسیم می‌گردد. در حقیقت توسط این علم می‌توان سیستم‌های مکانیکی را به صورت هوشمند درآورد. سیستم‌های ترمز ABS در اتومبیل، دستگاه‌های CNC و کلیه سیستم‌های اتوماسیون را می‌توان از نمونه‌های بارز این علم دانست.

 دانشگاه‏های ایران

رشته‏ی مکاترونیک از سال ۱۳۸۳ در دانشگاه‌های ایران تشکیل شده‌است. مانند بسیاری از نقاط جهان، سرفصل‏های یکسانی در دانشگاه‏ها اجرا نمی‏شود و رشته‏ی مکاترونیک توسط اساتید مکانیک، و در برخی دانشگاه‏ها توسط اساتید برق، مدیریت می‏شوند. طبیعتا نوع نگاه به مواد درسی نیز با نگرش مدیر گروه‏های دانشگاه‏ها فرم می‏پذیرد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین اولین دانشگاه‏های ایران هستند که رشته‏ی مکاترونیک را دایر کرده‏اند. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته فعالیت گسترده‏ای دارد. در دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی امیركبیر و دانشگاه سمنان و دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران جنوب و دانشگاه آزاداسلامی واحد مجلسی و دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی شاهرود و دانشگاه اراک و دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز این رشته وجود دارد. این رشته برای اولین بار در مقطع کارشناسی در دانشگاه تربیت معلم سبزوار ایجاد گردیده است. دانشگاه علم و صنعت ایران نیز این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

میدان متنوع

یک زمینه از جنبه‏های متنوعی که مکاترونیک به آن وارد شده، رشته بیومکاترونیک است. بیومکاترونیک هدف بیومکاترونیک، یک‏پارچه‏سازی بخش‏های مکانیکی با اجزای بدن انسان (معمولا جایگزینی یک قطعه از اسکلت با قطعات کوچک مکانیکی) است. این یک نسخه از واقعیت زندگی با ابزارهای مجازی است.

 مطالعه بیشتر به زبان اصلی

برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان اصلی، متن‏های زیر را مطالعه فرمایید.
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: جمعه 15 مرداد 1389 01:21 ب.ظ

FellowEquality.com

How long does Achilles tendonitis last for?
جمعه 17 شهریور 1396 12:04 ب.ظ
What's up, for all time i used to check weblog posts here in the early hours in the daylight, for the reason that i enjoy
to gain knowledge of more and more.
What do you do for a strained Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:41 ق.ظ
Hello! Quick question that's entirely off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly?

My site looks weird when browsing from my iphone 4.

I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue.
If you have any suggestions, please share. Many thanks!
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 14 مرداد 1396 07:23 ق.ظ
Whats up very cool site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I'll bookmark your site and take the feeds also?
I'm satisfied to find numerous helpful info here in the publish, we'd like
work out more strategies on this regard, thank you for
sharing. . . . . .
https://regeniashaben.wordpress.com/
شنبه 17 تیر 1396 01:17 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a entertainment account it.

Glance complex to more brought agreeable from you!

By the way, how can we be in contact?
دوشنبه 18 مرداد 1389 12:04 ق.ظ
سلام
امیدوارم درس و كلاس و استاد برا هیشكی كسل كننده نباشه !!!
من واقعا دلتنگه كل كلایی ام كه تو كلاس ها داشتم...
در مورد مكاترونیك هم امیدوارم بالاخره ما هم یادبگیریم كه فقط اسم رو رشته نذاریم بلكه یه روزی برسه كه خود خود سرفصل ها و گرایش ها رو داشته باشیم و البته با اساتید مجرب اون رشته ...
هر چند كه این خانه از پای بس ویران است...
عبدی
شنبه 16 مرداد 1389 12:29 ب.ظ
با سلام
خوبین استاد؟

امیدوارم تا الان تابستون خوبی رو گذرونده باشین

شرمنده مزاحمتون شدم
ممنون میشم کمکم کنین

استاد من با استاد حنیفی یه کار خیلی مهم و حیاتی دارم ولی ایشونو تو دانشگاه موفق نشدم ببینم.چندین بار مراجعه کردم ولی نبودن

جسارتن میخواستم بدونم شما آدرس ایمیلی ازشون دارین؟
کار من خیلی واجبه و مهمه

خواهش میکنم ازتون اگه آدرس ایمیلی ازشون دارین برام میل بزنین یا از طریق دیگه ای اگه باهاشون در ارتباط بودین ایمیلشونو بپرسین و برام بگین

من دانشجوی شما تو ترم پاییز سال قبلم بودم.نمیدونم خاطرتون هست یا نه؟

شرمنده مزاحمتون شدم
تنها راه حلی بود که به ذهنم رسید
متاسفانه تو دانشگاه پیام نور هیچ مسئولی باهام همکاری نکرد و الانم تو تعطیلات تابستونی هستن و دانشگاه تعطیله و من نمیتونم صبر کنم
استرس زیادی دارم برا این مسئله

ببخشین اگه وقتتونو گرفتم
شاد باشین
درپناه حق
++++++++
ممنون از مطالب زیباتون
خیلی استفاده کردم
زیاد سرمیزنم به وبلاگتون
موفق باشین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر